Sejas ādas kopšana ir svarīga ne tikai skaistuma, bet arī veselības vārdā. Mēs rūpīgi attīrām ādu, mitrinām, lietojam serumus un krēmus, bet bieži tiek aizmirsta viena no būtiskākajām ādas kopšanas sastāvdaļām – SPF aizsardzība. Ultravioletais (UV) starojums, ko izstaro saule, ietekmē mūsu ādu visa gada garumā, pat mākoņainās dienās vai ziemā, kad saule nav tik intensīva.
SPF jeb saules aizsardzības faktors ir nepieciešams, lai pasargātu ādu no kaitīgā UV starojuma ietekmes, kas laika gaitā var izraisīt priekšlaicīgu novecošanos, pigmentācijas plankumus un pat nopietnākas veselības problēmas, piemēram, ādas vēzi. Šajā rakstā uzzināsim, kas notiek ar sejas ādu, ja nelieto SPF līdzekli, un kāpēc SPF jābūt ikdienas rutīnas neatņemamai daļai.
1. Priekšlaicīga ādas novecošanās
UV staru ietekme uz kolagēnu un ādas struktūru
Viena no acīmredzamākajām sekām, kas parādās, ja ikdienā netiek lietots SPF, ir priekšlaicīga ādas novecošanās jeb fotonovecošanās. UV stari bojā kolagēnu un elastīnu – olbaltumvielas, kas atbild par ādas elastību, stingrību un jauneklīgu izskatu.
Sekas, ja ilgstoši uzturies saulē bez aizsardzības:
- Sīkās grumbiņas un dziļas rievas ap acīm, pieri un muti.
- Ādas sausums un raupjums, jo UV stari bojā ādas dabisko mitruma barjeru.
- Ādas tonusa zudums – āda kļūst neelastīga.
Pat ikdienas pastaiga vai brauciens ar auto bez SPF aizsardzības var veicināt kolagēna noārdīšanos. Tāpēc, ja tev rūp ādas jaunība un mirdzums, SPF nav tikai vasaras produkts – tas ir jālieto katru dienu.
2. Pigmentācijas plankumu veidošanās un ādas toņa nevienmērīgums
Kāpēc veidojas pigmentācijas plankumi?
UV starojums stimulē melanīna – ādas pigmenta – veidošanos. Ja āda nav aizsargāta, melanīna ražošana kļūst nekontrolēta, un tas noved pie hiperpigmentācijas: tumšiem plankumiem, vasarraibumiem un ādas toņa nevienmērīguma.
Nelietojot kosmētiku ar SPF, var parādīties:
- Pigmentācijas plankumi uz vaigiem, pieres, virslūpas, deguna.
- Hloazma jeb “grūtnieču maska” – hormonālas pigmentācijas izpausme, ko pastiprina saule.
- Grūtības ar kosmētikas vienmērīgu uzklāšanu, jo ādas tonis nav izlīdzināts.
Ja pigmentācija jau ir izveidojusies, tās likvidēšanai nepieciešami vairāki mēneši un regulāra kopšana ar skābju pīlingiem, serumiem un dermatoloģisku aprūpi. Profilakse – ikdienas SPF lietošana – ir daudz vienkāršāka un efektīvāka.
3. Paaugstināts ādas vēža risks
UV starojums kā galvenais riska faktors
Visbīstamākās sekas ilgstošai saules iedarbībai bez aizsardzības ir paaugstināts ādas vēža attīstības risks, īpaši bazālo šūnu karcinomai un melanomai.
UVB stari bojā ādas virskārtu, savukārt UVA stari iekļūst dziļāk – abiem ir kancerogēna ietekme. Ilgtermiņā šis bojājums uzkrājas un var rezultēties ar:
- Netipiskiem dzimumzīmju veidojumiem.
- Nekontrolētu šūnu dalīšanos.
- Ādas šūnu DNS bojājumu.
Tāpēc SPF nav tikai estētikas jautājums – tas ir veselības aizsardzības līdzeklis. Regulāra SPF kosmētikas lietošana ievērojami samazina ādas vēža attīstības risku.
4. Pastiprināta ādas jutība un iekaisumi
Saules izraisītas problēmas jutīgai vai problemātiskai ādai
Cilvēkiem ar rozāciju, akni, atopisko dermatītu vai citām ādas problēmām saule var būt papildu kairinātājs. Nelietojot SPF, āda var kļūt vēl jutīgāka un reaģēt ar:
- Pastiprinātu apsārtumu.
- Kairinājumu un dedzinošu sajūtu.
- Saasinātu iekaisuma procesu.
Turklāt daudzi ādas kopšanas līdzekļi, piemēram, ar retinolu, AHA vai BHA skābēm, padara ādu jutīgāku pret sauli. Ja šādas aktīvās sastāvdaļas lieto bez SPF aizsardzības, pastāv risks nodarīt ādai vairāk ļauna nekā laba.
5. Kāpēc SPF jālieto arī ziemā un mākoņainā laikā?
Ne tikai pludmalē – UV starojums ir visur un vienmēr
Daudzi kļūdaini uzskata, ka SPF ir jālieto tikai vasarā. Patiesībā:
- UVA stari iekļūst caur mākoņiem un stiklu, bojājot ādu visu gadu.
- Ziemā sniegs atstaro UV starojumu līdz pat 80 %, padarot to vēl intensīvāku.
- Pastaigājoties pilsētvidē, āda tiek pakļauta UV iedarbībai tāpat kā atvaļinājuma laikā pludmalē.
Līdz ar to SPF būtu jālieto 365 dienas gadā, arī tad, ja ārā ir apmācies vai auksts.
6. Kādu SPF izvēlēties ikdienas sejas ādas kopšanai?
Kosmētika ar SPF – viegla, efektīva un patīkama lietošanā
Lai aizsardzība būtu efektīva, jāizvēlas līdzeklis ar vismaz SPF 30, bet ideālā gadījumā – SPF 50, īpaši vasarā vai ilgstošā saulē.
Mūsdienu kosmētika ar SPF ir:
- Vieglas konsistences, piemērota arī taukainai vai jutīgai ādai.
- Pieejama dažādos formātos: krēmi, fluīdi, BB krēmi, aerosoli ar SPF.
- Satur papildu kopjošas sastāvdaļas – hialuronskābi, antioksidantus, niacinamīdu.
SPF var būt atsevišķs sejas kopšanas solis vai iekļauts dienas krēmā vai dekoratīvajā kosmētikā. Galvenais – lai tas tiktu uzklāts pēdējā soļa laikā pirms grima vai izejot ārpus mājas.
SPF nav greznība vai kosmētikas industrijas mārketinga triks – tas ir būtisks sejas ādas kopšanas solis, kas aizsargā gan no redzamiem bojājumiem, gan nopietnām veselības problēmām. Nelietojot SPF līdzekļus, āda kļūst uzņēmīga pret novecošanu, pigmentāciju, iekaisumiem un pat vēzi.
Kosmētika ar SPF ir pieejama dažādās formās, tāpēc katrs var atrast sev piemērotāko risinājumu ikdienas lietošanai. Iekļaujot šo soli savā rīta rutīnā, tu ieguldīsi ne tikai savā izskatā, bet arī veselībā ilgtermiņā. Tava āda būs tev pateicīga!